Kara za posiadanie narkotyków – jaka może cię dotyczyć. Polski ustawodawca w sposób bardzo rygorystyczny penalizuje przestępstwa narkotykowe, szczególnie biorąc pod uwagę tło europejskie. Osoby zatrzymane zazwyczaj na tak zwanym „gorącym uczynku” dostarczają organom ścigania gotowy materiał dowodowy do postawienia im zarzutów, a następnie skazania.
Czy przepisy polskiej ustawy dają możliwość uniknięcia odpowiedzialności za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych?
Nielegalne posiadanie jest przestępstwem uregulowanym w art. 62 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii. Według treści tego przepisu, przestępstwo posiadania środków odurzających lub substancji psychotropowych jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3. W przypadku posiadania znacznej ilości takich środków czy substancji czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności od roku aż do lat 10. Ust. 3 wymienionego przepisu wskazuje, iż w wypadkach mniejszej wagi (tj. przy niższym stopniu społecznej szkodliwości czynu, okolicznościach łagodzących, np. brak uprzedniej karalności, a także motywacji i sposobie działania, które sąd ocenia w zależności od w sposobu popełnienia czynu, tego czy czyn był szczególnie naganny czy raczej nieprzemyślany) ustawa przewiduje grzywnę, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności jako kara. Ustawodawca nie sprecyzował jednak jaka kara grozi za posiadanie narkotyków znacznej ilości, iż co należy rozumieć pod pojęciem ,,znacznej ilości środków.” Interpretacja pojęcia także nie jest jednolita, jednak przyjęto w orzecznictwie i doktrynie przyjmuję się, że oznacza to ilość ponadprzeciętną, wyjątkową wobec typowej, pokaźną. Sposób rozumienia „nieznacznej ilości” z kolei musi uwzględniać zarówno kryterium ilościowe, jak i indywidualne okoliczności konkretnej sprawy. Podkreślenia wymaga jednak, że do przypisania osobie odpowiedzialności karnej za przestępstwo posiadania znacznej ilości środka odurzającego w postaci przykładowo ziela konopi innych niż włókniste konieczne jest dysponowanie dowodem stwierdzającym, że posiadany przez oskarżonego susz ziela konopi zawierał powyżej 0,3% sumy delta9-tetrahydrokannabinolu oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego (kwasu delta-9-THC-2-karboksylowego) (vide wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 sierpnia 2023 r., II KK 239/23, LEX nr 3602803).
Posiadanie narkotyków na własny użytek. Co za to grozi?
PRAWNIK KOSZALIN PRAWNIK SŁUPSK PRAWNIK SZCZECINEK RADCA PRAWNY KOSZALIN RADCA PRAWNY SŁUPSK ADWOKAT KOSZALIN ADWOKAT SŁUPSK OBROŃCA W SPRAWACH KARNYCH DZIAŁAMY NA TERENIE CAŁEGO KRAJU SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Mimo że za posiadanie środków odurzających czy substancji psychotropowych grozi zgodnie z ustawą surowa kara, to ustawodawca przewidział możliwość orzeczenia wobec sprawców tego czynu kary o łagodniejszym wymiarze. Co więcej, artykuł 62a ww. ustawy zakłada możliwość umorzenia postępowania, zatem odstąpienia od karania dla osób, które posiadały środki odurzające lub substancje psychotropowe na własny użytek. Oczywiście własny użytek pociąga za sobą także nieznaczne ilości środków i substancji. Warunkiem umorzenia takiego postępowania jest uznanie przez organy ścigania, że orzeczenie kary wobec sprawcy byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu oraz stopień jego społecznej szkodliwości. Z prawnego punktu widzenia, kluczową kwestią w sprawach dotyczących posiadania narkotyków jest ocena dowodów zgromadzonych przez organy ścigania. Obrona może opierać się na wykazaniu braku znamion czynu zabronionego, błędach proceduralnych popełnionych w trakcie postępowania lub podważeniu opinii biegłych dotyczących rodzaju i ilości zabezpieczonych substancji, czy też faktycznego wykazania, że ilość posiadanych substancji była nieznaczna. W sytuacji spełnienia odpowiednich przesłanek, jak wyżej, a także często braku wcześniejszej karalności, organy ścigania mogą nawet umorzyć postępowanie przed skierowaniem sprawy do sądu bądź nawet przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia. Takie zakończenie sprawy przede wszystkim spowoduje brak karalności, który pozwala uniknąć długofalowych konsekwencji prawnych i społecznych wynikających z wpisu do rejestru karnego. Dlatego w tego typu sprawach warto skorzystać z konsultacji z adwokatem.