Zażalenie na zapewnienie dziecku ochrony w związku z przemocą domową
Pracownik socjalny ma prawo w wyjątkowym trybie w razie zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą domową odebrać rodzicom dziecko i zapewnić mu ochronę przez umieszczenie go u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej dającej gwarancję zapewnienia dziecku bezpieczeństwa i należytej opieki, w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub instytucjonalnej pieczy zastępczej. Pracownik socjalny ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia sądu opiekuńczego, nie później niż w ciągu 24 godzin od chwili zapewnienia dziecku ochrony, o zapewnieniu dziecku ochrony i umieszczeniu go u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny, w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub instytucjonalnej pieczy zastępczej
W Kancelarii niejednokrotnie spotkaliśmy się z sytuacjami w których po interwencji policji, pracownik socjalny wraz z funkcjonariuszem policji odbierał dzieci rodzicom np. z powodu tego, że opiekunowie byli nietrzeźwi. W takiej sytuacji rodzice małoletnich powinni jak najszybciej złożyć zażalenie.
Tryb odwołania – zażalenie
Rodzicom, opiekunom prawnym lub faktycznym przysługuje zażalenie do sądu opiekuńczego na zapewnienie dziecku ochrony, o której mowa w art. 12a. W zażaleniu można domagać się zbadania zasadności i legalności zapewnienia dziecku ochrony oraz prawidłowości jej dokonania. Sąd rozpoznaje zażalenie w składzie jednego sędziego niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin od chwili jego wpływu do sądu. W razie uznania bezzasadności lub nielegalności sposobu zapewnienia dziecku ochrony sąd zarządza natychmiastowe przekazanie dziecka rodzicom, opiekunom prawnym lub faktycznym.
Jeśli potrzebują Państwo pomocy prawnej w napisaniu zażalenia zapraszamy do skorzystania z usług Kancelarii. Dzięki naszym pismom udało się skutecznie przywrócić pieczę rodzicom, sąd zarządził natychmiastowe przekazanie dzieci rodzicom.