...

Czy jest możliwe zatrzymanie prawa jazdy za niepłacenie alimentów?

Tak. Możliwość taką reguluje ustawa z dnia 7 września 2007r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Przesłanki zatrzymania prawa jazdy

Zatrzymanie prawa jazdy dla dłużnika alimentacyjnego jest możliwe gdy:

1) przez okres ostatnich 6 miesięcy nie wywiązywał się w każdym miesiącu ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów;

2) odmówił zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny albo poszukujący pracy w terminie wyznaczonym przez organ właściwy dłużnika;

3) odmówił złożenia oświadczenia majątkowego;

4) odmówił przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego;

5)bez uzasadnionej przyczyny, w rozumieniu przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, odmówił przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Stosownie do art. 3 ust. 1 ww. ustawy: w przypadku bezskuteczności egzekucji osoba uprawniona może złożyć do organu właściwego wierzyciela wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie organu egzekucyjnego o bezskuteczności egzekucji alimentów.

Po otrzymaniu wniosku organ właściwy dłużnika przeprowadza wywiad alimentacyjny, w celu ustalenia sytuacji rodzinnej, dochodowej i zawodowej dłużnika alimentacyjnego, a także jego stanu zdrowia oraz przyczyn niełożenia na utrzymanie osoby uprawnionej, odbiera od niego oświadczenie majątkowe oraz informuje dłużnika o przekazaniu do biura informacji gospodarczej informacji gospodarczej o zobowiązaniu lub zobowiązaniach dłużnika alimentacyjnego wynikających z tytułów, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1 i 2 (należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy, należności powstałych z tytułu zaliczek alimentacyjnych wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej) w razie powstania zaległości za okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Jeżeli dłużnik alimentacyjny odmawia przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego, złożenia oświadczenia majątkowego, zarejestrowania się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, odmawia przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej – organ właściwy dłużnika wszczyna postępowanie dotyczące uznania dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.

Jeżeli dłużnik alimentacyjny nie odwoła się od decyzji o uznaniu go za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, albo odwołanie to okaże się nieskuteczne i decyzja w tym zakresie stanie się ostateczna organ właściwy dłużnika po uzyskaniu z centralnej ewidencji kierowców informacji, że dłużnik alimentacyjny posiada uprawnienie do kierowania pojazdami, kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego wraz z odpisem tej decyzji.

Czy można odzyskać prawo jazdy zatrzymane za niepłacenie alimentów?

Jak najbardziej, jest to możliwe po wystąpieniu kilku przesłanek.

Uchylenie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy następuje na wniosek organu właściwego dłużnika skierowanego do starosty, gdy: 1) ustanie przyczyna zatrzymania prawa jazdy (to jest dłużnik złoży oświadczenie majątkowe, udzieli wywiadu alimentacyjnego etc.) oraz dłużnik alimentacyjny przez okres ostatnich 6 miesięcy wywiązał się w każdym miesiącu ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów lub 2) nastąpi utrata statusu dłużnika alimentacyjnego. Obie te przesłanki muszą wystąpić łącznie.

Zwrot zatrzymanego prawa jazdy następuje przez przekazanie do centralnej ewidencji kierowców informacji o zwrocie tego dokumentu niezwłocznie po uchyleniu decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy. Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 15 kwietnia 2014r. sygn. akt: III SA/Kr 370/14 Dłużnik alimentacyjny może odzyskać prawo jazdy bez potrzeby podchodzenia do ponownego egzaminu.

Jeśli szukasz pomocy prawnej w Koszalinie, Szczecinku, Białym Borze i okolicach, radca prawny Anna Doboszczak-Roszyk prowadząca Kancelarię Radcy Prawnego w Koszalinie pozostaje do Twojej dyspozycji i chętnie przeanalizuje Twoją sprawę.

To Top
Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.