Strata bliskiej osoby w wypadku to ogromny cios emocjonalny. Oprócz aspektu emocjonalnego, rodzina zmarłego często stoi przed wyzwaniami prawnymi i finansowymi. Jednym z aspektów, który może pomóc w przebrnięciu przez ten trudny czas, jest zadośćuczynienie. W tym artykule wyjaśniam, czym jest zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej w wypadku, jakie przepisy regulują tę kwestię, kiedy roszczenie się przedawnia oraz w jakiej wysokości można otrzymać zadośćuczynienie.
Czym jest zadośćuczynienie?
Zadośćuczynienie to forma rekompensaty finansowej za doznaną krzywdę, w tym przypadku za utratę bliskiej osoby. Jest to instytucja prawa mająca na celu złagodzenie cierpień rodziny zmarłego.
Przepisy regulujące zadośćuczynienie
Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej regulują przepisy Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z art. 446 § 4. Sąd może także przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
Przedawnienie
Przedawnienie roszczenia o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę w związku ze śmiercią osoby bliskiej, która zmarła na skutek wypadku drogowego, następuje z upływem 20 lat od popełnienia przestępstwa.
Wysokość zadośćuczynienia
Ustalając wysokość zasądzonej z tytułu zadośćuczynienia kwoty sąd zawsze winien mieć na względzie, że roszczenie najbliższych członków rodziny poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego zmarł ma na celu zapewnienie uprawnionemu pomocy w dostosowaniu się do nowej rzeczywistości oraz złagodzenie jego cierpienia wywołanego utratą tej osoby, a okolicznościami mającymi tu szczególne znaczenie pozostaje między innymi zakres doznań osoby bliskiej zmarłemu, poczucie osamotnienia, cierpienia moralne i wstrząs psychiczny, charakter zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu, stopień, w jakim będzie ona zdolna zaakceptować obecny stan rzeczy, korzystanie z pomocy fachowej w czasie radzenia sobie w tej trudnej sytuacji, proces leczenia doznanej traumy oraz pozycja, jaką w rodzinie zajmowała osoba zmarłego. „Wycena” krzywdy każdorazowo wymaga rozważenia wszystkich okoliczności sprawy, w czym należy postępować zgodnie z miernikami zobiektywizowanymi, a nie tylko poprzestawać na subiektywnych odczuciach pokrzywdzonego. Co więcej, zasadniczo należy ona do sądu I instancji, a sąd odwoławczy jest władny ją zweryfikować tylko w drodze wyjątku, w razie stwierdzenia oczywistego i rażącego naruszenia ogólnych kryteriów ustalania wysokości zadośćuczynienia, co przykładowo może mieć miejsce, gdy któreś z nich zostało pominięte lub uczynione elementem dominującym. ( Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi – I Wydział Cywilny z dnia 13 stycznia 2023 r., I ACa 1778/22)
Przykład: Wyrokiem z dnia 10 grudnia 2020r. SA w Lublinie, I Aca 278/20 zasądził 200.000 zł zadośćuczynienia za śmierć narzeczonego.
Chcesz wiedzieć więcej? Umów się na konsultacje.
Hasła: prawnik Koszalin, radca prawny Koszalin, pomoc prawna w Koszalinie, prawnik Szczecinek, radca prawny Biały Bór.